Tablet graficzny, jeszcze nie tak dawno wykorzystywany jedynie przez profesjonalistów, dziś coraz częściej jest wybierany także przez klientów indywidualnych. Czas więc zadać sobie pytanie o to, czym się charakteryzuje. Jak wybrać taki, który w naszym przypadku okażą się najlepszym rozwiązaniem?
Tablet graficzny – próba definicji
Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jaki tablet graficzny wybrać, powinniśmy poszukać odpowiedzi na pytanie o to, czym charakteryzuje się tego rodzaju urządzenie. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wszechstronność. Tablet graficzny pozwala nam na swobodne rysowanie. Możemy więc tworzyć za jego pośrednictwem nie tylko rysunki i grafiki, ale również schematy przestrzenne, mapy, a nawet skomplikowane projekty CAD. Tablet graficzny otwiera więc przed nami szereg nowych możliwości. Pozwala nie tylko na większą swobodę artystyczną, ale i na większą dokładność niż myszka. Jakby tego było mało, już od dawna nie postrzega się go jako rozwiązania, po które mogą sięgać jedynie profesjonaliści. Dziś korzystają z niego osoby związane z reklamą, obróbką zdjęć i inżynierowie. Tablet graficzny może jednak okazać się również świetnym prezentem dla ucznia zwłaszcza, jeśli rysowanie sprawia mu wiele radości.
Rodzaje tabletów graficznych
Gdy wiemy już, jakie możliwości otwiera przed nami tablet graficzny, możemy przeanalizować jego najbardziej popularne rodzaje. Musimy mieć przecież świadomość tego, że w centrum naszego zainteresowania znajdują się rozwiązania, których wybór jest naprawdę duży.
Zwykle sprzedawcy wspominają o tak zwanych klasycznych tabletach graficznych. Nazwa ta skrywa w sobie urządzenia, na które składa się podkładka o powierzchni roboczej odzwierciedlającej proporcje monitora oraz dwa przyciski i rysik. W sprzedaży dostępne są jednak również interaktywne ekrany piórkowe wyposażone w wyświetlacz LCD. To urządzenia, które przypominają klasyczne tablety graficzne, choć ich funkcjonalność można porównać również do tej, jaką posiada monitor dotykowy. Taki sprzęt pozwala na doskonała widoczność każdej wykonanej przez nas operacji nawet pomimo tego, że nie łączymy się w tym celu z urządzeniem zewnętrznym.
Sprawdź także: Jak działa aparat fotograficzny? Dowiedz się więcej
Tablet graficzny – kryteria wyboru
Nie ma jednego kryterium wyboru tabletu graficznego, które byłoby ważniejsze od innych. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wybór będzie nas satysfakcjonował, w centrum naszej uwagi powinna znaleźć się powierzchnia robocza tego rodzaju sprzętu. Oczekuje się od niej, że będzie możliwie jak najdokładniej odzwierciedlać parametry monitora. W innym wypadku niepotrzebnie utrudnimy sobie pracę nad drobnymi szczegółami. Warto pamiętać o tym, że także rozmiar sprzętu może mieć znaczenie przy ocenie jego przydatności. Stosując, z konieczności, pewne uproszczenia możemy więc założyć, że tablet o rozmiarze A4 powinien spełnić oczekiwania początkujących użytkowników. Z kolei modele o rozmiarze A5 przypadają do gustu tym osobom, które mogą już pochwalić się nieco większym doświadczeniem w branży. Bez względu na naszą wiedzę i umiejętności pamiętajmy też o dokładności rysika. Ta powinna wynosić przynajmniej 0,25 mm, choć niższa wartość może okazać się jeszcze lepszą opcją.