Strona główna
Fotografia
Tutaj jesteś

Jak działa aparat fotograficzny? Dowiedz się więcej

Fotografia Data publikacji - 19 września 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
jak działa aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny to urządzenie, które jest bardzo popularne w naszych domach. Większość z nas ma możliwość robienia zdjęć za pomocą telefonu komórkowego. Jednak to aparat cyfrowy gwarantuje wysoką jakość wykonywanych fotografii. W tym artykule przedstawiamy krótki przewodnik po zasadach działania aparatów fotograficznych.

Sprawdź również: Aparat natychmiastowy – jaki wybrać?

Z czego składa się aparat fotograficzny?

Podstawowym podziałem aparatów fotograficznych jest podział ze względu na rodzaj materiału światłoczułego zainstalowanego w aparacie. Możemy wyróżnić tutaj aparaty klasyczne oraz cyfrowe. Budowa obu rodzajów aparatów jest prawie taka sama. Zarówno w aparatach cyfrowych, jak i klasycznych znajdziemy elementy optyczne i światłoczułe. W każdym aparacie znajdziemy obiektyw, migawkę ze spustem, przesłonę oraz wizjer. W aparatach klasycznych elementem światłoczułym jest klisza. Natomiast w aparatach cyfrowych zastosowano matrycę z elementami fotoelektrycznymi.

aparat fotograficzny

Zasada działania aparatu fotograficznego

Jak działa aparat fotograficzny? Zasada działania aparatów fotograficznych nie zmieniła się od momentu wynalezienia fotografii. W aparatach klasycznych obraz rejestrowany jest na światłoczułej błonie fotograficznej. Za pomocą uwolnienia migawki światło dostaje się do wnętrza korpusu aparatu fotograficznego. Błona fotograficzna jest wystawiona na ekspozycję światła i na niej powstaje obraz. Jak wygląda proces zrobienia zdjęcia w aparatach cyfrowych? Dokładnie tak samo. Światło trafia jednak na światłoczułą matrycę. Następnie informacje o zapisanym obrazie przekazywane są do zainstalowanej karty pamięci.

Jak dzielą się aparaty fotograficzne?

Aparaty można podzielić nie tylko ze względu na sposób powstawania zdjęcia. Urządzenia mogą też różnić się budową. Jednym z najpopularniejszych typów aparatów są lustrzanki. Są to aparaty wyposażone w lustro i matówkę. Dzięki takiej budowie możliwe jest między innymi bardzo precyzyjne ustawienie ostrości oraz ułatwione kadrowanie. Lustrzanki również możemy podzielić na klasyczne oraz cyfrowe. Innym ciekawym rodzajem aparatu jest jego wersja studyjna. Aparat studyjny wyróżnia się dużą wielkością oraz tym, że nie jest przenośny. Wielkość urządzenia umożliwia robienie profesjonalnych zdjęć o dużym formacie.

Czym różni się tradycyjny aparat fotograficzny od aparatu w smartfonie?

Wszyscy posiadamy telefon komórkowy. Większość telefonów wyposażona jest w funkcję robienia zdjęć. Czy można robić dobre zdjęcia aparatem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to głównie od modelu użytkowanego telefonu i parametrów aparatu fotograficznego. Fotografia za pomocą smartfonu oraz fotografia tradycyjna to gałęzie, które mają swoich zwolenników. Nowoczesne smartfony mogą mieć znacznie większą moc obliczeniową oraz rozdzielczość matrycy od większości dostępnych na rynku tradycyjnych aparatów. Smartfon jest również bardziej poręczny od tradycyjnego aparatu. Mamy go również zazwyczaj zawsze przy sobie. Ostateczny wybór powinien więc zależeć od preferencji i potrzeb użytkownika.

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak działa aparat fotograficzny