Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Okulary do wirtualnej rzeczywistości – co warto o nich wiedzieć?

Lifestyle Data publikacji - 18 września 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
okulary do wirtualnej rzeczywistości

Okulary do wirtualnej rzeczywistości nazywane też goglami VR cieszą się rosnącą popularnością nie tylko wśród graczy. Korzystanie z nich może być ciekawym doświadczeniem. Oczywiście, jeszcze zanim staniemy się jego uczestnikami, będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jak zatem znaleźć gogle VR idealne dla siebie?

Sprawdź również: Jakie są środki technologii informacyjnej?

Okulary do wirtualnej rzeczywistości – próba definicji

Choć gogle VR cieszą się statusem nowości, wiele osób z zaskoczeniem odkrywa, że ich budowa nie jest wcale skomplikowana. Urządzenia tego rodzaju korzystają z typowej dla ludzi zdolności widzenia stereoskopowego i generują dwa przesunięte w stosunku do siebie obrazy – każdy trafiający do innego oka. Co ciekawe, zasada wykorzystywana przez okulary do wirtualnej rzeczywistości nie jest żadnym naukowym odkryciem. Dokładnie w ten sam sposób pracuje nasz mózg.

okulary do wirtualnej rzeczywistości

Wybór gogli – na co zwrócić uwagę?

Gdy wiemy już, jak działają gogle VR, możemy rozpocząć poszukiwanie takich, które w największym stopniu będą realizować nasze oczekiwania. Tu na wiele osób czeka niemałe zaskoczenie, bo wybór okularów jest spory.
Jeśli więc zależy nam na udanym zakupie, w pierwszej kolejności musimy mieć na uwadze kompatybilność gogli ze sprzętem, który posiadamy. Okulary nie działają w próżni, trudno też o modele uniwersalne. Jeśli więc nie wiemy jeszcze, jak chcemy ich używać, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się ze sprzedawcą i wcześniejszy wybór odpowiedniego sprzętu.
Nawet wiedza na temat tego, jak będziemy wykorzystywać gogle VR, nie oznacza, że ich wybór będzie prosty. Kolejną kwestią, która wymaga analizy, jest sposób mocowania ich na głowie. Okulary nie spełnią przecież swojego zadania, jeśli będziemy koncentrować się nie na grze, ale na ich nieustannym poprawianiu. Rozwiązaniem, z którym najczęściej mamy do czynienia, jest system regulowanych pasków oraz miękka wyściółka, dzięki której gogle idealnie przylegają do twarzy. Przed zakupem jednego z tańszych modeli warto upewnić się, że posiadają otwory wentylacyjne. Okulary, które są ich pozbawione, również spełniają swoje podstawowe funkcje. Trudno jednak utrzymywać, że korzystanie z nich będzie przyjemne, bo ryzykujemy zarówno nadmierną potliwość, jak i przesuszenie gałek ocznych.

Jak używać gogli VR?

Ostatnią kwestią zasługującą na poruszenie jest ta, która odnosi się do wykorzystania okularów do wirtualnej rzeczywistości w praktyce. Okazuje się, że również w tym wypadku mamy do czynienia z dość istotnymi różnicami, jakie możemy zaobserwować analizując kolejne modele. Przeważnie, na szczęście, wystarczy, że nałożymy je na głowę, uruchomimy interesującą nas grę lub aplikację i już możemy znaleźć się w wirtualnym świecie. Jeśli korzystamy nie z konsoli, ale z telefonu komórkowego, uruchomienie aplikacji już po założeniu okularów, może być problematyczne. Jeśli więc nie mamy kogoś, kto zrobi to za nas, najpierw przygotujmy telefon, a potem załóżmy gogle. Podczas korzystania z okularów nie wolno też zapominać o konieczności robienia przerw. Jeśli tylko poczujemy nudności, dyskomfort, pieczenie oczu lub inne oznaki, że organizm chce odpocząć – pozwólmy mu na to.

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jaki tablet graficzny