Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Jaka jest struktura dokumentu HTML? Sprawdź poradnik

Internet Data publikacji - 19 września 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
struktura dokumentu html

HTML to standard wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Znajomość standardu HTML umożliwia napisanie prostej strony internetowej w ciągu kilku godzin. Jednak jak zacząć tworzenie stron internetowych za pomocą HTML? Podstawy w tym temacie – jaka jest struktura dokumentu HTML przybliżamy w tym poradniku.

Czym jest struktura dokumentu HTML?

Skrót HTML można rozwinąć jako Hyper Text Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników. Początków tego języka należy szukać w latach sześćdziesiątych XX wieku. HTML przez dekady przeszedł duże przeobrażenia. Do dziś jest jednak podstawowym rozwiązaniem służącym do tworzenia stron internetowych. Podstawowym elementem języka HTML są znaczniki. Czym są znaczniki HTML? Są to elementy składni, które informują przeglądarkę o wyglądzie oraz treści danej strony internetowej. Jak wygląda znacznik HTML? Jest to specjalna komenda otoczona nawiasami ostrymi.

struktura dokumentu HTML

Co jest potrzebne do pisania kodu HTML?

Zaletą języka HTML jest jego przejrzystość i prostota. Stronę internetową można napisać nawet w Notatniku znanym z komputerów PC. Jednak warto skorzystać z edytorów HTML dostępnych w Internecie. Edytor HTML to program, który można pobrać na komputer. Edytor HTML dzięki zautomatyzowaniu najczęściej wykonywanych czynności znacznie upraszcza i przyśpiesza tworzenie stron. Do najpopularniejszych edytorów HTML zaliczamy Sublime Text, Brackets oraz Microsoft Visual Studio Code. Wszystkie wymienione programy dostępne są za darmo.

Jaka jest struktura dokumentu HTML?

Po pobraniu edytora HTML można zacząć już tworzenie stron internetowych. Plik głównej strony internetowej powinien mieć nazwę index oraz rozszerzenie html. Pliki podstron w formacie HTML można nazywać według uznania. Jaka jest struktura dokumentu HTML? Główny szkielet strony składa się z sekcji head oraz body. Każdy znacznik powinien mieć przypisany do siebie element zamykający z ukośnikiem. Pomiędzy znacznikami sekcji head umieszczamy dane techniczne strony. Znajdziemy tu między innymi tytuł strony umieszczony pomiędzy znacznikami tltle. Dlatego sekcja pomiędzy znacznikami body zawiera inne znaczniki odpowiedzialne za wygląd i treść strony.

Sprawdź także: Łącze symetryczne – dla pracy zdalnej i nie tylko

Jakie są najpopularniejsze znaczniki?

Znaczniki HTML wpływają głównie na formatowanie tekstu. Najważniejszym elementem każdej strony są nagłówki oraz akapity tekstu. Standard HTML oferuje możliwość umieszczania nagłówków o różnej wielkości czcionki. Największą czcionkę nagłówka można uzyskać za pomocą znacznika h1. Uzyskanie najmniejszej dostępnej czcionki w nagłówku wymaga umieszczenia tekstu pomiędzy znacznikami h6. W celu uzyskania estetycznego wyrównania tekstu należy umieścić go pomiędzy znacznikami p. Jak umieścić rysunek lub zdjęcie na stronie internetowej? Należy zastosować znacznik img, w którym podajemy ścieżkę do pliku ze zdjęciem lub rysunkiem. Dzięki znacznikowi b można pogrubić tekst. Znaczniki HTML umożliwiają ponadto dodawanie tabel, list, filmów video oraz wielu innych elementów. Po stworzeniu strony wystarczy już tylko zapisać ją w edytorze oraz uruchomić zapisany plik index.html.

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

struktura dokumentu html