Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak czyścić aparat fotograficzny?

Lifestyle Data publikacji - 10 lipca 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
czyszczenie aparatu fotograficznego

Problem brudnej matrycy to coś, co prędzej czy później spotka każdego użytkownika lustrzanki cyfrowej. W takiej sytuacji warto zdecydować się na czyszczenie aparatu fotograficznego, tak by na gotowych zdjęciach nie były widoczne plamki, które skutecznie mogą je zepsuć. Sprawdź nasz artykuł, w którym dowiesz się więcej – jak czyścić aparat fotograficzny.

Sprawdź również: Dobra kamera w smartfonie

Dlaczego aparaty fotograficzne tak łatwo się brudzą?

Światłoczuła matryca to miejsce, na którym wyjątkowo często zbierają się różnego rodzaju pyłki i kurz. Jest ona także narażona na powstawanie tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Trzeba wziąć pod uwagę to, że człowiek nie żyje w sterylnym środowisku, dlatego podczas zmiany obiektywów drobinki zanieczyszczeń osiadają na matrycy. Z racji tego, że rozgrzewa się ona podczas pracy, przyciąga do siebie pyłki znajdujące się w najbliższym otoczeniu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o czyszczenie aparatu fotograficznego, najłatwiejszym rozwiązaniem jest odniesienie go do serwisu. Niemniej jednak, w ostatnich latach w sklepach pojawiły się preparaty, które służą do czyszczenia obiektywów, matryc i aparatów. Dlatego też każda osoba, która dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu i cierpliwości, może zdecydować się na samodzielne czyszczenie aparatu fotograficznego.

Jak czyścić aparat fotograficzny?

Jeśli chodzi o czyszczenie aparatu fotograficznego, najłatwiej zacząć od oczyszczenia go z zewnątrz. Wystarczy przetrzeć obudowę aparatu specjalną ściereczką, która została nasączona antystatycznym płynem. Zapobiega to przyciąganiu nowego kurzu i zabezpiecza powierzchnię aparatu. Aby skutecznie oczyścić wyświetlacz LCD, można wykorzystać suchą ściereczkę z mikrofibry.

Czyszczenie optyki to dużo bardziej precyzyjne zadanie, wymagające sporej dawki ostrożności. Czyszczenia wymaga soczewka zarówno od zewnątrz, jak i od strony matrycy. Jeśli obiektyw nie jest wyjątkowo mocno zabrudzony, do jego pielęgnacji można wykorzystać suchą ściereczkę z mikrofibry, delikatnie pocierając jego powierzchnię.

Zdarza się, że zabrudzenia utknęły w środku obiektywu i ciężko je usunąć przy pomocy domowych metod. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i oddać obiektyw do specjalisty, który zajmie się dokładnym jego oczyszczeniem.

Najtrudniejszym etapem czyszczenia aparatu jest czyszczenie matrycy. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w środki wysokiej jakości, by mieć pewność, że nie ulegnie ona uszkodzeniu.

Czyszczenie aparatu fotograficznego powinno odbywać się w czystym środowisku, tak aby nie zanieczyścić jego wnętrza innymi zabrudzeniami. Tłuste plamy najlepiej usuwać na mokro, a niewielkich zabrudzeń z powodzeniem można pozbyć się przy pomocy suchej ściereczki.

Czyszczenie aparatu fotograficznego nie musi być trudne!

Dla kogoś te wszystkie wskazówki mogą wydawać się trudnymi ale na praktyce to wygląda inaczej. Każdy z nas da radę wyczyścić aparat fotograficzny. Jeśli wystąpił problem z środkami czyszczącymi i narzędziem do nich, to szybkim rozwiązaniem tego problemu będzie zakup specjalnych zestawów do czyszczenia aparatu fotograficznego. Takie zestawy zawierają w sobie wszystkie niezbędne rzeczy do czyszczenia aparatu fotograficznego i są łatwo dostępne do zakupu w internecie. Często w instrukcjach do aparatów fotograficznych mogą być również wskazówki do czyszczenia i podpowiedzi z jakich płynów lepiej korzystać. Przed czyszczeniem polecamy zapoznać się z taką instrukcją. W przypadku, kiedy nie mamy instrukcji do czyszczenia możemy skorzystać z internetu. Po prostu wpisujemy czyszczenie i nazwę naszego aparatu, a następnie szukamy filmik, gdzie wyraźnie pokazane wszystkie kroki oczyszczania naszego aparatu fotograficznego.

jak czyścić aparat fotograficzny

Ile kosztuje czyszczenie aparatu fotograficznego?

Cena czyszczenia aparatu fotograficznego może się różnić. Jeśli zdecydujemy na czyszczenie aparatu fotograficznego u serwisanta, to w większości przypadkach cena będzie zależna od typu matrycy. Koszt czyszczenia matrycy w serwisie może być w przedziale od 80 zł do 300 zł, a pełne czyszczenie aparatu fotograficznego trochę więcej.  Często osoby te decydują na czyszczenie tylko matrycy, natomiast resztę wykonują samodzielnie.

Sprawdź również: Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Kiedy zdecydować się na czyszczenie aparatu fotograficznego?

Często możemy się zastanawiać –  czy czyszczenie aparatu fotograficznego jest nam potrzebne? To można sprawdzić w dość łatwy sposób, wystarczy tylko zrobić zdjęcie jednolitej powierzchni (jasna ściana, niebo). Takie zdjęcia należy robić na wysokiej przysłonie. Wtedy od razu będziemy wiedzieć wszystko o stanie matrycy – czy są jakieś zabrudzenia. Brudny stan naszego aparatu nie jest wielkim problemem, jednak każdy chce mieć perfekcyjne zdjęcia. Wtedy musimy zadbać o czystość naszego aparatu fotograficznego. Również, w przypadku sprzedaży naszego aparatu fotograficznego lepiej wyczyścić go przed sprzedażą. Często brudna matryca zniechęca potencjalnych nabywców, gdyż zajmuje to sporo czasu i dodatkowych wydatków. Jednakże w tym nie ma nic strasznego. Czysty i schludny wygląd produktu jest kluczem do szybkiej sprzedaży. Teraz już wiesz, jak czyścić aparat fotograficzny.

STREFAERGONOMII

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jaki tablet graficzny