efotek.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Technologia

Jak czyścić aparat fotograficzny?

Jak czyścić aparat fotograficzny?

Problem brudnej matrycy to coś, co prędzej czy później spotka każdego użytkownika lustrzanki cyfrowej. W takiej sytuacji warto zdecydować się na czyszczenie aparatu fotograficznego, tak by na gotowych zdjęciach nie były widoczne plamki, które skutecznie mogą je zepsuć.

Dlaczego aparaty fotograficzne tak łatwo się brudzą?

Światłoczuła matryca to miejsce, na którym wyjątkowo często zbierają się różnego rodzaju pyłki i kurz. Jest ona także narażona na powstawanie tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Trzeba wziąć pod uwagę to, że człowiek nie żyje w sterylnym środowisku, dlatego podczas zmiany obiektywów drobinki zanieczyszczeń osiadają na matrycy. Z racji tego, że rozgrzewa się ona podczas pracy, przyciąga do siebie pyłki znajdujące się w najbliższym otoczeniu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o czyszczenie aparatu fotograficznego, najłatwiejszym rozwiązaniem jest odniesienie go do serwisu. Niemniej jednak, w ostatnich latach w sklepach pojawiły się preparaty, które służą do czyszczenia obiektywów, matryc i aparatów. Dlatego też każda osoba, która dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu i cierpliwości, może zdecydować się na samodzielne czyszczenie aparatu fotograficznego.

Jak czyścić aparat?

Jeśli chodzi o czyszczenie aparatu fotograficznego, najłatwiej zacząć od oczyszczenia go z zewnątrz. Wystarczy przetrzeć obudowę aparatu specjalną ściereczką, która została nasączona antystatycznym płynem. Zapobiega to przyciąganiu nowego kurzu i zabezpiecza powierzchnię aparatu. Aby skutecznie oczyścić wyświetlacz LCD, można wykorzystać suchą ściereczkę z mikrofibry.

Czyszczenie optyki to dużo bardziej precyzyjne zadanie, wymagające sporej dawki ostrożności. Czyszczenia wymaga soczewka zarówno od zewnątrz, jak i od strony matrycy. Jeśli obiektyw nie jest wyjątkowo mocno zabrudzony, do jego pielęgnacji można wykorzystać suchą ściereczkę z mikrofibry, delikatnie pocierając jego powierzchnię.

Zdarza się, że zabrudzenia utknęły w środku obiektywu i ciężko je usunąć przy pomocy domowych metod. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i oddać obiektyw do specjalisty, który zajmie się dokładnym jego oczyszczeniem.

Najtrudniejszym etapem czyszczenia aparatu jest czyszczenie matrycy. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w środki wysokiej jakości, by mieć pewność, że nie ulegnie ona uszkodzeniu.

Czyszczenie aparatu fotograficznego powinno odbywać się w czystym środowisku, tak aby nie zanieczyścić jego wnętrza innymi zabrudzeniami. Tłuste plamy najlepiej usuwać na mokro, a niewielkich zabrudzeń z powodzeniem można pozbyć się przy pomocy suchej ściereczki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.