Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Aparat natychmiastowy – jaki wybrać?

Technologia Data publikacji - 11 lipca 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
aparat natychmiastowy

Uczestnicząc w imprezach, spotkaniach i podczas innych okazji robimy pamiątkowe zdjęcia. Jednak te zapisane w formie cyfrowej nie zawsze jest wystarczające. Tu z pomocą przychodzi aparat natychmiastowy, który pozwala na szybkie drukowanie lub wywoływanie zdjęć. Jest bardzo praktyczny i tani, a jego obsługa nie powinna sprawić nikomu trudności. Aparat fotograficzny, który drukuje zdjęcia – musisz go mieć!

Sprawdź również: Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Aparat, który drukuje zdjęcia

Obecnie korzystanie z aparatu kojarzy się nam przede wszystkim ze smartfonami. Pozwalają one na wykonywanie zdjęć w dobrej jakości, a pamięć telefonu umożliwia zapisanie ich w ilości nawet dziesiątek tysięcy. Są to niewątpliwie zalety tego urządzenia, jednak warto zastanowić się nad tym, do ilu z tych zdjęć później wracamy i ile z nich kiedyś straciliśmy.

Pliki zapisane w postaci cyfrowej są narażone na różne zagrożenia związane z awarią smartfona, czy np. jego zalaniem. Dlatego aparat, który drukuje zdjęcia może okazać się bardzo przydatny. Pozwala on na szybkie otrzymanie zdjęcia w postaci fizycznej. Taką pamiątkę możemy przechować w albumie i po jakimś czasie wspominać minione wydarzenia.

Warto również zauważyć, że korzystając ze smartfona mamy możliwość usunięcia zdjęć, które uważamy za źle wykonane. Ustawiane fotografie nie mają już takiego klimatu oraz spontaniczności jak te z aparatów analogowych. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup tego typu urządzenia. Pomimo stosunkowo niskiego wydatku, mamy wysokie koszty w postaci wkładów. Dlaczego jednak jest to bardzo popularne? Przekonaj się sam – aparat, który drukuje zdjęcia to hit w szczególności wśród młodzieży.

Sprawdź również: Aplikacje do edycji zdjęć

Analogowy aparat natychmiastowy

Aparaty natychmiastowe dzielimy na dwa typy: analogowe i natychmiastowe. Ten pierwszy cechuje się niską ceną, nawet za mniej niż 300 zł. Do robienia zdjęć wykorzystuje film światłoczuły. Znajduje się on w kasetce zawierającej około 10 klisz. Umieszczamy ją w aparacie i po wykonaniu zdjęcia jest ono automatycznie wywoływane i wysuwane z aparatu.

Klisze mogą być w kolorze lub czarno-białe, ale również ramki zdjęć mogą mieć rozmaite barwy. Dostępne są także w różnych rozmiarach. Fujifilm oferuje np. formaty Mini, Wide i Square. Kupując nowe wkłady musimy pamiętać o dopasowaniu ich do urządzenia oraz do sytuacji (np. szersze kadry nadadzą się lepiej do zdjęć grupowych). Obecnie na rynku występuje wiele modeli aparatów natychmiastowych, które posiadają różne rozmiary zdjęć.

Cyfrowy aparat natychmiastowy

Cyfrowe aparaty natychmiastowe cechują się wyższą ceną (choć nie znaczy, to że muszą być drogie) i inną zasadą działania. W praktyce nie ma tu jednej technologii, bo jest ona zależna od producenta. Uogólniając można jednak powiedzieć, że jest to aparat, który drukuje zdjęcia na papierze fotograficznym zamiast je wywoływać.

Aparat cyfrowy natychmiastowy ma wiele zalet. Poza możliwością drukowania zdjęć, zapisuje je także na karcie pamięci. Dzięki temu można je zapisać i otworzyć na komputerze lub smartfonie. Dodatkowo urządzenia te mogą być wyposażone w wyświetlacz, który umożliwia dokładniejszy niż wizjer analogowy podgląd zdjęcia. Czas drukowania zdjęć również jest szybszy. Zajmuje tylko kilkadziesiąt sekund, w odróżnieniu do analogowego wywoływania zdjęcia trwającego do kilku minut.

Tego typu urządzenie sprawdza się w wielu sytuacjach. Aparat fotograficzny, który drukuje zdjęcia to bardzo popularny sposób na uwiecznienie najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Korzysta z nich młodzież podczas urodzin, osiemnastek czy też studniówek. Aparat, który drukuje zdjęcia jest również popularny podczas wesel. Wykonane zdjęcie stanowi pamiątkę dla gości jak i również dla nowożeńców. Jest to również doskonały prezent dla solenizanta bądź pary młodej.

Aparat natychmiastowy – jaki wybrać?

Aby wybrać właściwy aparat natychmiastowy, musisz zwrócić uwagę na jego specyfikację. Oto kilka cech, którym warto się przyjrzeć:

  • Matryca – dobrą matrycę cechuje duża rozdzielczość. Zadbaj o to, aby była to wartość 10 Mpix lub większa. Dzięki temu Twoje zdjęcia będą wyraźne i pozbawione zniekształceń;
  • Klisze – aparat natychmiastowy to nie tylko cena urządzenia, ale również regularne wydatki na kliszę do niego. Zwróć uwagę na jej cenę w zależności od modelu;
  • Rozmiar i prędkość wydruku – wymiary zdjęcia mają znaczenie pod kątem kompatybilności z urządzeniem, a także ich przeznaczenia (inny będzie format zdjęcia panoramicznego, a inny portretowego). Warto też sprawdzić, jaki jest czas wydruku, aby nie czekać na zdjęcie zbyt długo;
  • Wizjer – występuje w wersji optycznej lub jako wyświetlacz. Ten drugi oferuje więcej opcji, np. regulację światłoczułości;
  • Możliwość edycji zdjęć – warto sprawdzić, czy dany model umożliwia dodanie ramki do zdjęcia lub nałożenie na nie filtra;
  • Rozmiar i waga – lżejszy i mniejszy aparat zajmuje mniej miejsca nie ciąży, gdy nosimy go na szyi;
  • Zasilanie – źródłem energii w aparacie może być akumulator lub bateria. Od Twoich potrzeb zależy, co będzie korzystniejszym rozwiązaniem;
  • Obudowa – chcąc robić zdjęcia w różnych warunkach, zadbaj o obudowę, która zapewni aparatowi dodatkową ochronę (np. przed wilgocią i pyłem).

To najważniejsze cechy aparatów natychmiastowych. Zwróć na nie uwagę podczas wyboru urządzenia dla siebie, a na pewno będziesz zadowolony z zakupu!

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

najpopularniejsze języki programowania