Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Jakie są najpopularniejsze języki programowania? Sprawdź poradnik

IT Data publikacji - 19 września 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
najpopularniejsze języki programowania

Programista to zawód przyszłości. Na rynku pracy jest ciągłe zapotrzebowanie na programistów. Warto więc rozwijać się w tym kierunku. Dzięki temu jest szansa na dobrze płatną i ciekawą pracę. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego języka programowania. Jakie języki programowania wybrać? Czym kierować się przy wyborze? Na te pytania odpowiada nasz poradnik.

Sprawdź także: Jaka jest struktura dokumentu HTML? Sprawdź poradnik

Czym kierować się podczas wyboru do nauki? – języki programowania

Język programowania to zbiór zasad określających, w jakich okolicznościach dany ciąg znaków może wykonać określony program. Istnieje wiele popularnych języków programowania. Jak wybrać ten odpowiedni? Można kierować się kilkoma kryteriami. Najważniejszym z nich jest zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów. Można to łatwo sprawdzić dzięki portalom z ogłoszeniami o pracę. Język programowania powinien być też popularny i łatwy do nauki. W Internecie można znaleźć wiele materiałów edukacyjnych opisujących popularne języki programowania. Na forach internetowych można też szybko znaleźć pomoc w przypadku pojawienia się problemów z nauką popularnych języków. Jakie można wyróżnić najpopularniejsze języki programowania?

JavaScript – języki programowania

Jednym z najpopularniejszych języków programowania jest JavaScript. Popularność tego języka spowodowana jest powszechnym jego wykorzystywaniem w procesie tworzenia stron internetowych. Język JavaScript oraz jego biblioteki umożliwiają dodawanie dynamicznych elementów na stronie internetowej. Za pomocą tego języka można umieścić na stronie między innymi efektowne galerie zdjęć, formularze kontaktowe oraz kalkulatory. JavaScript umożliwia również umieszczanie plików cookies, tworzenie okien dialogowych oraz formularzy na stronach www. Język JavaScript jest też dobrym punktem wyjścia w przypadku chęci tworzenia gier na przeglądarkę.

języki programowania

PHP umożliwia rozwijanie systemów zarządzania treścią

Język PHP zdobył swoją popularność dzięki łatwej możliwości tworzenia dynamicznych stron internetowych. Standard PHP umożliwia również tworzenie rozbudowanych aplikacji webowych. Jest on sercem najpopularniejszego systemu zarządzania treścią na świecie, czyli WordPress. Dobra znajomość języka PHP umożliwia tworzenie motywów graficznych do systemu WordPress oraz rozszerzanie możliwości tego systemu za pomocą dedykowanych wtyczek. Płatne motywy WordPress oraz wtyczki mogą być ciekawym źródłem dochodu pasywnego.

Zapotrzebowanie na programistów JAVA jest ciągle wysokie

Język JAVA jest bardzo często mylony z językiem JavaScript. Są to jednak dwa różne standardy. JAVA to język, który służy między innymi do tworzenia aplikacji internetowych. Wykorzystywany tam, gdzie wykonywane są wszystkie procesy niezbędne do poprawnego działania danej aplikacji. Wiele popularnych aplikacji, które znamy z naszych urządzeń, wykorzystuje do działania standard JAVA. JAVA jest również bardzo popularnym narzędziem umożliwiającym tworzenie gier. Nie jest to język, który może być uznany za prosty do nauki. Rynek pracy ciągle jednak docenia profesjonalistów specjalizujących się w języku JAVA.

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

najpopularniejsze języki programowania