Strona główna
Fotografia
Tutaj jesteś

Kiedy powstała fotografia – początki i rozwój fotografii

Fotografia Data publikacji - 18 września 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
kiedy powstała fotografia

Pod pojęciem fotografii kryje się wiele różnych technik, których celem jest uzyskanie trwałego i unikatowego obrazu. Współczesna fotografia opiera się między innymi na odpowiednim wykorzystaniu światła oraz zastosowaniu specjalnego układu optycznego.

Sprawdź także: Jak czyścić aparat fotograficzny?

Podstawowy podział fotografii

Fotografia stanowi obszerną i złożoną dziedzinę, w obrębie której można wyróżnić kilka głównych nurtów. Pierwszym z nich jest tzw. fotografia tradycyjna, wykorzystująca procesy zachodzące pomiędzy światłoczułymi związkami srebra. Wewnątrz fotografii tradycyjnej wyróżnia się fotografię monochromatyczną i fotografię barwną. Warto pamiętać o tym, że fotografia tradycyjna nie powinna być mylona z fotografią analogową.

Oprócz tego w fotografii wyróżnia się także tzw. szlachetne techniki fotograficzne, bazujące na wykorzystaniu zjawiska światłoczułości. W technikach tego typu niezwykle ważną rolę odgrywają garbujące właściwości soli.

Ostatnią, najbardziej rozpowszechnioną grupę stanowi fotografia cyfrowa. W fotografii cyfrowej, po wcześniejszym przetworzeniu światła wpadającego przez obiektyw, obraz zostaje zarejestrowany w karcie pamięci.

fotografia

Kiedy powstała fotografia? Początki fotografii

Początków fotografii można doszukiwać się już w starożytności. Wynaleziona w tamtym okresie camera obscura, czyli prosty przyrząd optyczny umożliwiający uzyskanie rzeczywistego obrazu, stanowiła swoisty pierwowzór aparatu fotograficznego. Do rozwoju fotografii przyczyniły się także późniejsze odkrycia – do najważniejszych osiągnięć nauki, które pozwoliły na dalszy rozwoju fotografii można zaliczyć między innymi odkrycie azotanu i chlorku srebra. Ogromny wpływ na rozwój fotografii miało także opisanie efektu fotochemicznego.

Wspomniane wyżej wynalazki pozwoliły na stworzenie pierwszego aparatu fotograficznego, którym wykonano trwałą fotografie. Wykonanie pierwszej trwałej fotografii przypisuje się francuskiemu fizykowi i wynalazcy – przyjmuje się, że Joseph-Nicéphore Niépce wykonał swoją pierwszą fotografię w 1826 lub 1827 roku.

Kiedy powstała fotografia – dalszy rozwój fotografii

Powstanie pierwszego zdjęcia skłoniło badaczy do poszukiwania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Wieloletnie i skomplikowane eksperymenty doprowadziły do powstania pierwszego kolorowego zdjęcia. Pierwsze trwałe, kolorowe zdjęcie wykonano w 1861 roku przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Warto pamiętać o tym, że pierwsze wielobarwne fotografie z czasem traciły kolor i stawały się niewyraźne. Poprawa jakości i trwałości barwnych zdjęć nastąpiła wraz z wprowadzeniem na rynek w 1907 roku kolorowej płytki znanej pod nazwą autochromu.

Kolejny przełom w rozwoju fotografii stanowiło wynalezienie kolorowego filmu fotograficznego. Kolorowy film fotograficzny odkryto w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych. Prawdziwa rewolucja na rynku fotograficznym rozpoczęła się jednak dopiero w momencie wynalezienia w 1969 roku matrycy CCD. Matryca CCD zmieniła oblicze przemysłu fotograficznego, dając początek nowoczesnej fotografii cyfrowej.

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak działa aparat fotograficzny