Strona główna
Fotografia
Tutaj jesteś

Jak robić dobre zdjęcia?

Fotografia Data publikacji - 20 września 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
jak robić dobre zdjęcia

Fotografowanie stało się tak proste jak nigdy dotąd. Dziś nie trzeba znać zasad ustawienia czasu naświetlenia czy przesłony, by robić poprawne fotografie. Nie znaczy to jednak, że nie warto poznać kilku zasad dotyczących kompozycji. Jak robić dobre zdjęcia, które będą zachwycały?

Sprawdź także: Jak działa aparat fotograficzny? Dowiedz się więcej

Światło nadal jest ważne

Fotografia to malowanie światłem. Mimo iż aparat fotograficzny samodzielnie ustawi czas naświetlenia oraz ustawienie przesłony warto znać kilka zasad wykorzystywania naturalnego, jak i sztucznego oświetlenia.

Każdy wie, że słońce powinno być za placami fotografa. Zdjęcia nie będą wtedy prześwietlone, czyli zbyt jasne. Nie znaczy to, że nie można pobawić się wykorzystując słońce, które świeci wprost w aparat. Dzięki temu wyjdą zdjęcia, które będą pokazywały wyłącznie kontury fotografowanych przedmiotów lub osób.

Zastanawiając się jak robić dobre zdjęcia warto również wykorzystać zachmurzone niebo. Dzięki delikatnym chmurom można uzyskać zdjęcia, na których cienie nie są zbyt mocne, a kompozycja jest delikatna i subtelna.

Decydując się na wyjście w plener, warto unikać godzin, w których słońce jest intensywne. Samo południe nie jest najlepszym momentem, by robić dobre zdjęcia. Złote godziny fotografii to ostatnia godzina przed zachodem słońca oraz pierwsza po jego wschodzie. Słońce daje wtedy piękne światło o złotym odcieniu.

Trudnym zadaniem jest również fotografowanie w pomieszczeniach, w których jest niewielka ilość światła. Warto pamiętać, że należy unikać zdjęć wykonywanych bezpośrednio na okno, będą one prześwietlone. Należy ustawić się tak, by światło padające z okna było z boku lub za plecami fotografa.

Trójpodział kompozycji – co to jest i jak go stosować?

Zastanawiając się, jak robić dobre zdjęcia, nie można zapomnieć o kompozycji. To właśnie dzięki dobremu rozmieszczeniu przedmiotów w kadrze fotografia jest interesująca.

Zasada trójpodziału kompozycji mówi o umieszczaniu przedmiotów nie w centralnym miejscu fotografii, ale tak, by znalazły się w jednej trzeciej zdjęcia. Jak to osiągnąć?

Przydatna może okazać się siatka, którą w początkowej fazie można nakładać na fotografię. Dzieli ona zdjęcie na trzy kratki poziomo i pionowo. Należy pamiętać, by najważniejszy element zdjęcia znajdował się w jednaj trzeciej od dołu oraz od lewej strony. Jest to centralny punkt zdjęcia.

Zdjęcia, których nie uda się wykonać w trójpodziale można obrobić na komputerze, co pozwoli uzyskać taki sam efekt.

dobre zdjęcia

Bądź kreatywny! – dobre zdjęcia

Zastanawiając się, jak robić dobre zdjęcia, warto pamiętać, że najciekawsze fotografie są po prostu interesujące. Jak to osiągnąć?

Zasada trójpodziału ułatwi robienie dobrych zdjęć. Nie znaczy to jednak, że wszystkie zdjęcia muszą być wykonane z jej uwzględnieniem. Warto czasami zaryzykować i umieścić przedmiot centralnie. Sfotografować go z góry, pod światło czy podkreślając detal. Ciekawe mogą być również fotografie, które są delikatnie rozmazane.

Niecodzienne ujęcie przedmiotu pomoże zrobić dobre zdjęcia, które będą inne, atrakcyjniejsze i bardziej interesujące. W fotografii, jak w każdej innej dziedzinie, liczy się wiedza, ale również nowatorskie podejście do tematu.

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak działa aparat fotograficzny