Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Dobra kamera w laptopie

Technologia Data publikacji - 26 czerwca 2022 Autor - Redakcja efotek.pl
kamera w laptopie

Kamera internetowa to chętnie użytkowane akcesorium do komputerów. Z tego typu urządzeń korzysta się zarówno w celach biznesowych jak i również do rozrywki. Warto wiedzieć jaką specyfikacje powinna mieć dobra kamera w laptopie.

Kamera do w laptopie – co to jest?

Kamera komputerowa to urządzenie, w które zaopatrzony jest każdy komputer typu laptop. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach jest to urządzenie niskiej jakości, ponieważ producenci sprzętu nie poświęcają wiele uwagi temu aspektowi. Chcąc stać się właścicielem wysokiej jakości laptopa z odpowiednio dobrą kamerą trzeba być przygotowanym na to, że trzeba będzie wydać dużą sumę pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ laptopy z dobrymi kamerami są stosunkowo drogie. Niezależnie od tego jaka kamera jest w laptopie, dzięki temu małemu akcesorium zyskuje się ogrom możliwości. Jak wiadomo dzięki kamerce w laptopie można kontaktować się ze znajomymi, a także wykonywać pracę zdalną w domowym zaciszu. Kamera w laptopie to obecnie standard, dlatego też najczęściej zakupiony laptop będzie w takową wyposażony. Ogólnie pojęta jakość obrazu z kamerki będzie zależna od ceny oraz jakości całego laptopa.

Sprawdź także: Kamera do komputera

Kamera w laptopie – główne parametry

Osoba zainteresowana zakupem laptopa z dobrą kamerą powinna poświęcić wiele uwagi temu aby wybrać taką, która będzie spełniała wszelkie wymagania. Jednym z podstawowych i najważniejszych parametrów jest oczywiście rozdzielczość obrazu. Najniższym standardem na ten moment jest 720p czyli HD. Jest to minimum wymagane do tego, aby obraz z kamery uznany był za dobry. Jeśli chce się mieć lepszą jakość obrazu to należy wybrać standard Full HD lub 4K, które oferują kolejno: 1080 i 2160p. Jeśli ma się zamiar korzystać z urządzenia, przez dłuższy czas to należy kupić kamerę właśnie o tych wyższych rozdzielczościach, ponieważ nie trzeba będzie aktualizować sprzętu za następne kilka lat.

Kolejnym ważnym parametrem kamery jest ostrość obrazu. W przypadku braku szerszej wiedzy na temat działania optyki i kamer ogólnie, lepiej wybrać taką, która ma ostrość regulowaną automatycznie. Następnym parametrem jest liczba klatek na sekundę. Od nich zależy do czy obraz wydaje się zacinać, czy też nie. Obecnie króluje standard powyżej 30 klatek, dlatego nie warto kupować taniego urządzenia, które oferuje mniej niż te trzydzieści. Jeśli chce się stać posiadaczem wysokiej jakości kamery to trzeba wybrać taką,  która oferuje klatki na poziomie 60 na sekundę. 60 klatek na sekundę obecnie uznaje się za najlepszą opcję jeśli chodzi o ten parametr.

kamera w laptopie

Czy potrzebujemy kamery w notebooku?

W dzisiejszych czasach camera w laptopie nie jest czymś ekstrawaganckim i posiada ją prawie każdy laptop. Jeżeli chcemy zrezygnować z kamery w laptopie na rzecz oszczędzania pieniędzy, to taki sposób nie jest zbyt skuteczny. Znaleźć taki laptop będzie trudno. Jest duża szansa, że trafimy na bardzo stary model laptopa, który był wykonany jeszcze w czasach, kiedy nikt nie miał pomysłu na kamery w notebooku.

Możemy również znaleźć bardzo ekstrawagancki, nowoczesny i drogi laptop, w którym usunięto kamerę, aby zmniejszyć ramki ekranu. Camera w laptopie zawsze umieszczona jest w wygodnym miejscu i nie zajmuje dużo miejsca. Co więcej, nie potrzebujemy wydzielać dodatkowego portu USB do jej podłączenia. Nie możemy tak łatwo zrezygnować się od kamery w notebooku, bo to jest rozwój nowoczesnych technologii i nie jesteśmy w stanie go spowalniać. Również, nie należy popadać w paranoję że jesteśmy pod nadzorem służb specjalnych – to wszystko to mity i nie musisz się tym martwić.

Jak sprawdzić czy camera w laptopie działa?

Zazwyczaj kamery w notebooku są uruchamiane za pomocą specjalnych programów. Można to sprawdzić za pomocą wideo-rozmowy na platformie Skype lub podobnego. Często na klawiaturach laptopów jest klawisz FN, za pomocą którego możemy nacisnąć kombinację klawiszy wraz z jednym z klawiszy funkcyjnych F1-F12, oznaczonej ikoną kamery. Jeśli wyświetla się nam jakiś problem kamera nie działa, to lepiej odnieść laptop do naprawy w serwis.

Sprawdź także: Dobra kamera w smartfonie

Czego oczekujemy od kamery w notebooku?

Oczywiście, taka kamera nie może służyć nam do robienia profesjonalnych zdjęć lub nagrywania filmików. Wystarczy nam tylko dla prowadzenia rozmowy wideo lub robienia selfie. Trzeba pamiętać, że nie zawsze droższy laptop może mieć lepsze parametry niż laptop, który jest nieco tańszy. To również odnosi się do kamery w notebooku. Inną opcją wykorzystania kamery w laptopie jest prowadzenie bloga na YouTube lub streamów. Wtedy możemy wyświetlić obraz z kamery na ekranie. W wielu takich przypadkach będziemy potrzebować bardziej zaawansowanej kamery, którą podłączymy oddzielnie do naszego laptopa. Ma ona zdecydowanie lepsze parametry niż camera w laptopie. Dzięki takiej oddzielnej kamerze możemy łatwo dostosować ją dla siebie i osiągnąć lepszy obraz. Co więcej nie każdy z nas prowadzi stream przez laptopa. Do takich rzeczy lepiej mieć komputer stacjonarny. W przypadku komputera stacjonarnego, oddzielna kamery jest jedynym wyjściem.   

TIMSOFT

Redakcja efotek.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów nowych technologii, internetu, IT oraz wszystkiego, co związane z nowoczesnym stylem życia. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, poradników i analiz z szeroko pojętego świata technologii i cyfrowego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

najpopularniejsze języki programowania